Victron Interface MK3-USB (VE.Bus till USB)
I lager
En nödvändig adapter för att programmera MultiPlus, EasySolar och Quattro-enheter mfl Victron VE.Bus-produkter. Ansluts till bärbar dator via USB-porten och VE.Bus-porten med RJ45.
Med din dator kan du programmera laddarens och omformarens alla parametrar. (RJ45UTP kabel tillkommer!) Det finns också möjlighet att programmera automatisk start av elverk, men för detta krävs en speciell start-automatik för elverket. Nödvändig programvara finns för gratis nedladdning på nätet: Victron mjukvara.
Ladda hem apparna VictronConnect och VE Configuration tools till din dator.
Med VictronConnect tas uppdateringar hem för att få senaste mjukvaran i din enhet. I VictronConnect kan man också justera de allra flesta parametrar samt slå av/på laddare och omformare.
I VE Configuration tools ingår flera olika program för att även programmera större system, t ex 3-fas konfigurationer.
Tillverkarens art.nr: ASS030140000
Frakt- och returvillkor
Frakt
- Fri frakt vid leverans till någon av våra återförsäljare
- Fri frakt till DHL-ombud/terminal vid köp över 1500:-, annars 79:-
- Hemleverans till din dörr eller tomtgräns kostar 425:-
Retur och ångerrätt
- Du som kund har rätt att ångra ditt köp i enlighet med lagen om distansavtal. Meddela oss om du vill nyttja ångerrätten inom 14 dagar efter att du har mottagit varan.
- Om du har beställt varan till en av våra återförsäljare ska den lämnas tillbaka och återbetalas där. Har du beställt varan direkt från Sunwind ska den returneras till vårt lager.