Art.nr 118310

Kabel MC4 6mm2 5 meter

Solcellskabel med färdigmonterade MC4-kontakter i vardera ände (hane/hona). Kan användas för att koppla ihop flera paneler eller klippas på mitten för att koppla solpanelen till regulatorn.
249,-
Köp produkt Click & collect

I lager

Lägg till i jämförelse
Beskrivning

Detta är kabeln för dig som vill förlänga befintligt kablage på 12V solpanelen eller vill seriekoppla flera paneler, antingen det är till en nätansluten anläggning eller du kanske använder en MPPT regulator och vill ha fram högre spänning fram till regulatorn.

Kablarna finns i upp till 6 mm² och kan därför användas i vanliga 12V installationer där avståndet från panelen till regulatorn inte överstiger 10 meter i total längd.

Teknisk data
Längd (cm): 500
Färg: Svart
Tvärsnitt: 6 mm2
Kabeltyp: MC4-kabel
Varumärke: Sunwind
Frakt och returvillkor
Frakt- och returvillkor
Frakt
  • Fri frakt vid leverans till någon av våra återförsäljare
  • Fri frakt till DHL-ombud/terminal vid köp över 1500:-, annars 79:-
  • Hemleverans till din dörr eller tomtgräns kostar 425:-
Retur och ångerrätt
  • Du som kund har rätt att ångra ditt köp i enlighet med lagen om distansavtal. Meddela oss om du vill nyttja ångerrätten inom 14 dagar efter att du har mottagit varan.
  • Om du har beställt varan till en av våra återförsäljare ska den lämnas tillbaka och återbetalas där. Har du beställt varan direkt från Sunwind ska den returneras till vårt lager.